Nawierzchnie sportowe

Od początku swojej działalności w branży budownictwa sportowego firma SPORT CONCEPT oferuje swoim klientom nawierzchnie z trawy syntetycznej. Zastosowania tego typu zdobyły w Polsce dużą popularność i obecnie stanowią jedną z najczęściej wybieranych nawierzchni sportowych przez inwestorów prywatnych jak i przez sektor publiczny. Trawa syntetyczna pozwala na stworzenie funkcjonalnej nawierzchni i dostosowanie jej do określonych dyscyplin sportowych.

Trawa syntetyczna wytwarzana jest w technologii taftowania (także tkania), bazującej w większości na włóknie polipropylenowym. Głównymi parametrami technicznymi sztucznej trawy są: wysokość (grubość całkowita) nawierzchni oraz gęstość (liczba włókien przypadająca na metr kwadratowy nawierzchni). Trawa syntetyczna zbudowana jest z osnowy, tkanej z włókien polipropylenowych “bazy”, oraz z przetkanych przez osnowę włókien, powiązanych w pęczki, określanych “źdźbłami”. Całość od spodu zabezpieczona jest warstwą lateksu. Do odprowadzenia wody służą otwory w osnowie tzw. perforacja (średnica około 3 mm), rozstawione w odległości od siebie co 30-40cm. Trawa sztuczna produkowana jest w dwóch kolorach: zielonym i czerwonym, co pozwala na ułożenie oryginalnej, dwukolorowej nawierzchni.

Kępka sztucznej trawy może być wytworzona z różnych materiałów. Dwie najistotniejsze cechy właściwej kępki trawy to mocne zespolenie włókien, które wpływa na jej wytrzymałość, oraz regularne wymiary, co zapobiega przed brakami w nawierzchni boisk.

Sztuczne włókna wykonane są z polipropylenu, polietylenu, nylonu lub połączeń różnych włókien, rozwłóknione lub składające się z mono-elementów.

Niewątpliwą zaletą nawierzchni sportowych, wykonanych z trawy syntetycznej jest ich odporność, nieograniczona żadnymi warunkami atmosferycznymi. Pod tym względem sztuczna nawierzchnia znacznie przewyższa trawę naturalną, która stwarza warunki do gry jedynie w sprzyjających warunkach pogodowych i wymaga regularnej pielęgnacji i konserwacji. Niezależnie od pory roku i dnia, sztuczna nawierzchnia pozwala na aktywność sportową, bez konieczności jakichkolwiek działań pielęgnacyjnych i ochronnych.

Sztuczne nawierzchnie są też nieporównywalnie bardziej wytrzymałe od traw naturalnych. Pozwala to na intensywną eksploatację, bez konieczności naprawy uszkodzeń, które powstają podczas rozgrywek sportowych. Nie tylko jednak wytrzymałość, ale również bezpieczeństwo sportowców jest ogromną zaletą tego typu nawierzchni. Przede wszystkim stwarza ona dużą amortyzację, a tym samym niskie ryzyko kontuzji. Wykazuje również wysoką dynamikę odbicia piłki i właściwy poślizg.
Trawy syntetyczne są zatem doskonałym zamiennikiem tradycyjnej, naturalnej nawierzchni. Ich wytrzymałość, bezpieczeństwo użytkowania oraz brak konieczności regularnej odnowy sprawia, że sztuczne nawierzchnie sportową stanowią tańszą i lepszą inwestycję.